Logo
Wydrukuj tę stronę

Jeziorak

Jeziorak- perła naszego regionu,  najdłuższe jezioro w Polsce, które gwarantuje relaks i wypoczynek w otoczeniu przyrody oraz idealne warunki do żeglugi. Jezioro rynnowe położone w północno-wschodniej Polsce w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jeziorak jest najdłuższym oraz szóstym pod względem powierzchni jeziorem w Polsce, bogatym w liczne zatoki oraz 16 wysp. Połączone jest z Kanałem Elbląskim, oraz kanałem Dobrzyckim do Zalewa. Na szklaku wodnym mamy aż trzy ekomariny: w Iławie, Siemianach i  Zalewie. W najbardziej atrakcyjnych miejscach przymocowane są pomosty z y-bomami, toj-toj, oraz miejscem na pozostawienie śmieci. Po wodach Jezioraka pływa regularnie statek, który dba o czystość i odbiór nieczystości.

Zachodni brzeg jeziora jest zalesiony (Park Krajobrazowy Pojezierza Iławskiego) natomiast po wschodniej stronie przeważają łąki. Iława leży na południowym krańcu Jezioraka. Oś wąskiego, rynnowego jeziora biegnie z północy na południe. W części środkowej Jeziorak rozszerza się,i tu na trasie leży kilka wysp. Na wysokości wsi Siemiany wybiega na północny wschód zatoka Kraga, która przez jezioro Dauby łączy jezioro Jeziorak z Kanałem Elbląskim. Z południowego krańca Jezioraka wypływa rzeka Iławka, tutaj też leży jedna z największych wysp śródlądowych- Wielka Żuława (82,4 ha) i wejście do kanału łączącego jezioro Jeziorak z Jeziorakiem Małym w Iławie.

Największym miastem nad brzegiem Jeziorka jest Iława, dalej na szlaku znajdziecie tylko urokliwe wioski turystyczne Szałkowo, Makowo, Siemiany, Matyty czy też Jerzwałd znany z książki Pana Samochodzika. We wszystkich tych miejscach zrobicie zakupy, podładujecie akumulatory, weźmiecie prysznic i skorzystacie z lokalnej gastronomii.

Jezioro Jeziorak jest bogate w różno- rodne gatunki ryb, takie jak: lin, sum, sandacz, tołpyga, szczupak, węgorz, karaś, leszcz, płoć, karp. Jeziorak jest miejscem życia wielu gatunków ptaków. Wśród trzcinowisk gnieżdżą się kaczki, perkozy, łyski, bąki, bączki, trzcinniczki, błotniaki stawowe. Jeziorak jest terenem polowań bielika, rybołowa, na jednej z wysp Jezioraka gnieżdżą się kormorany i czaple. Poza tym żyją tu łabędzie, mewy, kokoszki, żurawie.

Położenie Jezioraka, a także jego charakterystyczna linia brzegowa powoduje, iż jest to idealne jezioro dla wszelkiego typu imprez na wodzie-  z każdego brzegu mamy idealny widok na aktywność na wodzie!

Wszystkich zainteresowanych pogłębieniem wiedzy na temat Jezioraka, Kanału Elbląskiego, okolic, dodatkowych atrakcji - zachęcamy do odwiedzenia stron zaprzyjaźnionych, bogatych w wiedzę i wyczerpujące informacje: 

http://www.zalewwislany.pl

https://kanal-elblaski.pl

http://www.zegluga.com.pl    

Komunikaty żeglugowe: 

http://www.rzgw.gda.pl/?mod=content&path=2,9,47

Roni.pl